niedziela, Październik 20, 2019
Zwiedzamy Świętokrzyskie
Oceń tekst

Województwo świętokrzyskie – musisz to wiedzieć

Województwo świętokrzyskie jest  jednym z najmniejszych w Polsce, jednak jedno z bardziej atrakcyjnych turystycznie. Jego położenie mieście się w południowej części kraju. Część granic województwa jest naturalna – na południowym wschodzie i wschodzie wyznacza je Wisła, na zachodzie Pilica. Prawie cały region położony jest w lewostronnej części dorzecza Wisły.

Świętokrzyskie – Park Narodowy i Góry Świętokrzyskie

Blisko 70% powierzchni objęte jest różnymi formami ochrony w związku z występującymi okazami chronionej flory i fauny. Charakterystycznym elementem województwa są Góry Świętokrzyskie stanowiące centrum Wyżyny Kieleckiej. Góry wpływają na klimat regionu, zaostrzając go.
Region posiada Świętokrzyski Park Narodowy oraz 9 parków krajobrazowych.  Znajdują się również obszary chronione, rezerwaty przyrody i pomniki przyrody. Najwyższym wzniesieniem Gór Świętokrzyskich jest szczyt Łysica, a nieco niższym osławionym wieloma legendami o odbywających się tu zlotach czarownic, szczyt Łysa Góra. Góry Świętokrzyskie to również piękne tereny leśne. Góry te i ich okolice to kolebka polskiego górnictwa i hutnictwa.

Krzemionki Opatowskie i Wąchock

Chcąc zobaczyć największą i najlepiej zachowaną kopalnię neolityczną krzemienia, turyści powinni udać się do Krzemionek Opatowskich. Kopalnia ta jest wpisana na listę UNESCO.
Wąchock to zespół klasztorny cystersów z XII w z romańskim kapitularzem, należących do nielicznych w Polsce idealnie zachowanych wnętrz romańskich. Miasto jest atrakcją turystyczną także ze względu na popularne dowcipy o Wąchocku.

W czasie podróży warto zwiedzić piękny Zamek w Ujeździe, który powstał w XVII wieku, i był jednym z największych i najznakomitszych zamków magnackich w Polsce. Jest typowym przykładem tzw. „palazzo in fortezza”, czyli reprezentacyjnej rezydencji przystosowanej do obrony. Nazwa zamku „Krzyżtopór” wzięła się od dwóch symboli wykutych na bokach bramy wejściowej. Z powodu braku funduszy, obiekt nie został odnowiony, ale mimo to nadal jest wspaniały.

Kielce – stolica świętokrzystkiego

Stolica województwa, miasto Kielce jest centrum turystycznym jak i gospodarczym. W Kielcach znajduje się wiele szlaków turystycznych, miasto przyciąga do siebie licznymi zabytkami, przyrodą i odbywającymi się tu imprezami. Na szczególną uwagę zasługuje barokowy Pałac Biskupów Krakowskich z mieszczącym się w nim Muzeum Narodowym, a także kościół i klasztor na wzgórzu Karczówka.

Kielce to ponad 900-letnie miasto, które leży w Górach Świętokrzyskich. To co wyróżnia je spośród innych miast Polski to wyjątkowe walory przyrodnicze. Na terenie Kielc znajduje się aż pięć rezerwatów przyrody (Kadzielnia, Karczówka, Ślichowice, Wietrznia, Biesak-Bałogon), przez które przechodzą liczne szlaki turystyczne. Na największą uwagę zasługuje rezerwat Kadzielnia, który kiedyś był kamieniołomem, a aktualnie jest zaadaptowany na amfiteatr. Miasto jest ośrodkiem kulturalnym i edukacyjnym całego regionu.

Ważna ulicą w Kielcach jest ulica Sienkiewicza, wytyczona w latach 20. XIX w. Znajdują się przy niej takie zabytki: hotele Wersal i Bristol, Teatr im. Stefana Żeromskiego, oraz secesyjny budynek Banku Gospodarki Żywnościowej. Inne interesujące zabytki, które warto zobaczyć to min. Pałac Biskupów Krakowskich, Katedra WNMP, Klasztor i Kościół na wzgórzu Karczówka i wiele innych.

Warty zobaczenia jest Park Miejski umiejscowiony w centrum Kielc. Obowiązkowo trzeba przejść Szlakiem Miejskim zawierającym 28 najbardziej interesujących miejsc w mieście.

W Kielcach można udać się również do jednego z 9 muzeów, kin, teatrów oraz Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga. W mieście organizowane są różnego rodzaju festiwale i koncerty np. Festiwal Muzyki Gitarowej, Święto Kielc lub Zaduszki Jazzowe.

Kielce kuszą turystów przede wszystkim krajobrazem. Przez niektórych naukowców nazywane są największym muzeum geologicznym pod gołym niebem.

Tagi: , ,