niedziela, Październik 20, 2019
Zachodniopomorskie – co warto zobaczyć?
Oceń tekst

Województwo zachodniopomorskie – garść informacji

Województwo zachodniopomorskie ma bardzo wiele atrakcji dla turystów poszukujących relaksu, wypoczynku i spa.

Region położony jest na Pobrzeżach Południowo bałtyckich: Szczecińskim i Koszalińskim oraz na Pojezierzu Pomorskim. Województwo położone w północno-zachodniej Polsce, nad Bałtykiem graniczy na zachodzie z Niemcami.

Zachodniopomorskie – gdzie historia łączy się z przyrodą

Turyści mogą podziwiać piękno przyrody, czy historyczną stronę architektury miast. Ratusze, piękne kościoły i latarnie morskie, porty przyciągają jak magnes turystów z całej Polski. Szczególnie polecanymi miastami są Dziwnów i Kamień Pomorski.

W regionie znajdują się 2 parki Narodowe: Woliński oraz Drawieński, 7 parków krajobrazowych oraz 114 rezerwatów przyrody. Zachodniopomorskie to przede wszystkim natura. Piękne, szerokie i piaszczyste plaże wraz z Morzem Bałtyckim stwarzają warunki to rozwoju turystyki wypoczynkowej oraz aktywnej. Duża liczba akwenów wodnych umożliwia uprawianie sportów wodnych np. żeglarstwo, nurkowanie, kajakarstwo czy windsurfing.

Uzdrowiska i ośrodki SPA

Świnoujście, Kamień Pomorski, Kołobrzeg i Połczyn Zdrój zapraszają do swoich uzdrowisk. Gwarantują niezwykły wypoczynek, poprawiający urodę jak i zdrowie, idealny sposób na wakacyjny relaks. Dla pasa nadmorskiego charakterystyczna jest sieć ośrodków „Wellness & SPA”.

Historyczna zabudowa – fortyfikacje i średniowieczne wsie

Zachowane elementy krajobrazu np. układy staromiejskie, historyczne umocnienia i fortyfikacje, liczne wsie średniowieczne, XIII wieczne kościoły i zabudowania poklasztorne, stanowią charakterystyczne rysy krajobrazu województwa i podkreślają jego odrębność. Organizacja imprez, które przedstawiają historię i tradycje regionu. Pozwalają na obcowanie z kulturą w wielu wymiarach, na poznanie różnych nurtów muzycznych, sztuki teatralnej, filmowej a także wzięcie udziału w zmaganiach sportowych.

Szczecin – stolica zachodniopomorskiego

Szczecin usytuowany jest na Wzgórzach Szczecińskich oraz w Dolinie Dolnej Odry, wchodzących w skład Pobrzeża Szczecińskiego. W granicach miasta znajduje się największe jezioro województwa zachodniopomorskiego – Jezioro Dąbie, które jako jedyne w Polsce umożliwia cumowanie jachtów pełnomorskich. Miasto otoczone jest  trzema puszczami: Wkrzańską, Bukową i Goleniowską, stanowi dużą atrakcję dla amatorów turystyki pieszej. Miejski Szlak Turystyczny prowadzi po 42 najciekawszych miejscach Szczecina, a  należą do nich między innymi: renesansowy Zamek Książąt Pomorskich, Brama Portowa, budynek, w którym mieszczą się Muzeum Narodowe i Teatr Współczesny oraz Bazylika Archikatedralna im. Św. Jakuba.

Szczecin otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, oferuje wiele atrakcji oraz imprez kulturalnych. Warto odwiedzić najstarsze kino na świecie „Pionier”, które działa nieprzerwanie od 1909 r. czy jedno z kilku teatrów, a także  Filharmonię Szczecińską i Operę na Zamku. Do ciekawszych imprez cyklicznych odbywających się w mieście można zaliczyć: Ogólnopolski Przegląd Teatrów Małych Form „Kontrapunkt”, Dni Morza i Festiwal Artystów Ulic

Tagi: , ,