sobota, Wrzesień 21, 2019
Województwo śląskie – atrakcje turystyczne
Oceń tekst

Województwo śląskie w pigułce

Województwo śląskie obejmuje wschodnia część historycznych ziem Górnego Śląska i część zachodniej Małopolski. Katowice są siedzibą władz województwa. Położenie regionu mieści się w południowej części Polski nad górną Wisłą, Odrą i Wartą. Województwo graniczy z Czechami i Słowacją. Pod względem geograficzno-fizycznym w obrębie województwa są wyżyny, kotliny oraz góry.

Beskid Śląski to najbardziej na zachód wysunięta grupa polskich Karpat. Jest to teren atrakcyjny turystycznie a na jego terenie znajdują się liczne ośrodki sportów zimowych oraz bazy turystyczne i szlaki turystyczne.

Malownicze ruiny średniowiecznych zamków i strażnic budowanych niczym orle gniazda na szczytach stromych skał wapiennych, znajdziemy tu wspaniałe tereny do uprawiania turystyki rowerowej. Poza tym na terenie Jury są doskonałe warunki dla amatorów wspinaczki skałkowej.

Śląsk bogaty w jeziora

Wbrew pozorom województwo śląskie jest miejscem o dużej liczbie jezior (szczególnie sztucznych, będących pozostałościami po wyrobiskach piasku dla kopalni). Wiele z nich umożliwia uprawianie sportów wodnych. Najbardziej znanym jest zbiornik Pogoria w Dąbrowie Górniczej., natomiast największy zbiornik wodny znajduje się w Goczałkowicach na Wiśle (stanowi rezerwuar wody pitnej dla Śląska).

Pałac Kultury i Wypoczynku oraz uzdrowiska

Inną ciekawą atrakcją Śląska jest Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku, który został stworzony przez gen. Jerzego Ziętka (powierzchnia parku wynosi 600 ha), jest największym parkiem miejskim w Europie. Atrakcjami parku są min. Planetarium Śląskie, Górnośląski Park Etnograficzny, Śląski Ogród Zoologiczny, Śląskie Wesołe Miasteczko, kolejka linowa czy kolejka wąskotorowa. Przemysłową przeszłość sprawiają  zabytkowe fabryki.

Udając się do miasta Ustroń, można korzystać z uzdrowisk i ośrodków wczasowych jak i ośrodków sportów zimowych. Turystyka w Częstochowie związana jest głównie z ruchem pielgrzymkowym do obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Przez wielu ludzi miasto uważane jest za duchową stolicę Polski.

Katowice – stolica polskiego górnictwa

Turystka w Katowicach jest bardzo bogata. Miasto zaprasza do zobaczenia nie tylko pozostałości po dawnych ośrodkach przemysłowych, ale również Kopalnię kruszców w Tarnowskich Górach, Sztolnie Czarnego Pstrąga w Reptach, Skansen Górnictwa Węglowego “Królowa Luiza”. Warto również zwrócić uwagę na dwie dzielnice miasta, Giszowiec i Nikiszowiec (to osiedla górnicze posiadające unikatową w skali europejskiej architekturę). Na terenie województwa znajdują się dwa rezerwaty przyrody „Las Murckowski” i „Ochojec”,  oraz pięć innych obszarów objętych ochroną prawną.
W mieście znajduje się kilka muzeów, są to m.in. Muzeum Historii Katowic, Muzeum Śląskie, Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego.

W centrum Katowic można zobaczyć główne symbole miasta, jakimi są:

  • Pomnik Powstańców Polskich (postawiono go na miejscu spoczynku żołnierzy Armii czerwonej, upamiętnia 3 powstania śląskie).
  • Ośrodek Widowiskowo – Sportowy „Spodek” (znak rozpoznawczy Katowic, odbywają się w nim wielkie imprezy artystyczne, sportowe czy koncerty sławnych muzyków).
  • Rondo imienia generała Jerzego Ziętka

Inną ciekawą budowlą jest modernistyczny budynek Teatru Śląskiego oraz bryła Sejmu Śląskiego (obecnie siedziba Urzędu Wojewódzkiego).

W Katowicach odbywają się różne imprezy cykliczne, są to min. Śląskie Gody, Łódźstock, Rawa Blues Festiwal, Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej, Międzynarodowa Wystawa Grafiki „Integrafia” i wiele innych.

Tagi: , ,