sobota, Wrzesień 21, 2019
Województwo małopolskie – co warto zobaczyć?
Oceń tekst

Województwo małopolskie najważniejsze informacje

Województwo małopolskie położone jest w południowej części Polski, jest najcieplejszym ze wszystkich regionów w kraju. Znajdziemy tu zarówno niziny, jak i góry, bogate lasy, ale i pustynię (Pustynia Błędowska). Ponad 50% terenu jest objęta ochroną, a jednocześnie to jeden z najgęściej zaludnionych regionów kraju. Latem ciepło może wynieść do 38°C. Stolicą regionu Kraków, który został nazwany jednym z Europejskich Miast Kultury w 2000 roku i znajduje się na rozdrożu, co czyni go idealnym miejscem na głównych trasach kolejowych łączących go z innymi dużymi miastami. Małopolska leży w górnym i częściowo środkowym dorzeczu Wisły oraz dorzeczu górnej Warty.

Tatry – zimowa stolica Polski

Tatry na południu, w których Zakopane są niczym perła w koronie, sprawiają, że amatorzy sportów zimowych znajdą tu ośrodki sportowo-rekreacyjne, których ofertę uzupełniają ośrodki wypoczynkowe oraz wille. Uzdrowiska i sanatoria znane są każdemu turyście, natomiast północna część województwa to przede wszystkim Kraków, dawna stolica Polski, którego zabytki co roku przyciągają miliony turystów z całego świata. Liczne hotele prześcigają się w ofercie noclegu.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Tuż obok znajduje się Wieliczka, a także wiele innych miejscowości, które są znane w całej Europie. Planując swój urlop na tych terenach, turyści powinni pamiętać o wcześniejszej rezerwacji miejsc noclegowych, gdyż oblężenie w tym rejonie jest ogromne bez względu na porę roku.

Kraków – oferta edukacyjna dla młodych

Ofertą edukacyjną dla młodych ludzi jest, najstarsza w Polsce uczelnia wyższa – Uniwersytet Jagielloński o ponad 600 –letniej tradycji. Wśród prywatnych uczelni ekonomicznych w ogólnopolskich klasyfikacjach najwyżej oceniane są: Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu i krakowska Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości.

Atrakcjami turystycznymi w regionie są także: muzeum poświęcone miejscu narodzin papieża Jana Pawła II, ośrodek narciarski w Zakopanem, a także obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu, który jest odwiedzany przez miliony ludzi każdego roku. Corocznie od 1999 r. organizowane są Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, mające na celu promowanie zabytków Małopolski. Pięć zespołów zabytkowych wpisanych zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

1. Stare Miasto w Krakowie
2. Kopalnia soli w Wieliczce
3. Obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau Muzeum w Oświęcimiu u Brzezince
4. Drewniane kościoły południowej Małopolski

Tagi: ,