niedziela, Październik 20, 2019
Warmia i Mazury – co warto zobaczyć
Oceń tekst

Województwo warmińsko-mazurskie najważniejsze informacje

Województwo warmińsko-mazurskie położone jest w północno-wschodniej Polsce, a jego nazwa pochodzi od dwóch historycznych regionów Warmii i Mazur, które obecnie składają się na jego powierzchnię. Region ten należy do jednych z najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym w Polsce. Stolicą województwa jest Olsztyn, który jest również głównym ośrodkiem gospodarczym, edukacyjnym i kulturowym.

Region warmińsko-mazurski to kraina o wspaniałym krajobrazie zachwycającym harmonijnym połączeniem rozległych jezioro zmiennych kształtach i kompleksów leśnych. Łącznie obszary chronione zajmują 46,6% województwa. W 2010 roku na obszarze województwa wyznaczono 14 Obszarów Specjalnej Ochrony Ptaków oraz 41  Obszary Mający Znaczenie dla Wspólnoty. Większość obszarów Natura 2000 znajduje się na terenach już chronionych jako parki krajobrazowe i obszary chronionego krajobrazu.

Mazury – Kraina Wielkich Jezior

Mazury utożsamiane są z Krainą Wielkich Jezior Mazurskich – Krainą Tysiąca Jezior. Tereny doskonałe do uprawiania sportów wodnych.

W województwie znajduje się ośrodek kultu maryjnego znany na całą Polskę „Święta Lipka” oraz meczety tatarskie, cerkwie czy cmentarze muzułmańskie., a dla miłośników historii czekają Pola Grunwaldzkie, zamki krzyżackie (w Ostródzie czy Morągu).

Na uwagę zasługuje Kanał Augustowski, który jest częścią Szlaku Batorego (100 km długości). Istnieje również niemiecki bunkier z II wojny światowej w Mamerkach, którego ściany i stropy mają grubość 7 metrów. W bunkrze tego typu mieszkał podczas wojny Adolf Hitler, a jego kwaterę o nazwie „Wilczy Szaniec” można zobaczyć w lesie gierłoskim, na skraju lasu wsi Gierłoż.

W województwie warmińsko-mazurskim są do dyspozycji hotele, ośrodki agroturystyczne często połączone ze stadniną koni, a także całe mnóstwo mniejszych i większych pensjonatów, kwater prywatnych, czy pól namiotowych.

Olsztyn – miasto przesiąknięte historią

Olsztyn to miasto przesiąknięte historią, turyści znajdą wiele różnych typów architektury. Zamek Kapituły Warmińskiej jest budowlą obronną wybudowana w stylu gotyckim w XIV wieku. Elektryczna willa, która przypomina misternie wyrzeźbioną chatkę krasnoludków (wybudowana w latach 1900-1902). Obserwatorium Astronomiczne w którym znajdują się 2 teleskopy. Pierwsze muzeum państwowe w Olsztynie powstało w 1921 w salach olsztyńskiego zamku, największą olsztyńską placówką muzealną jest Muzeum Warmii i Mazur, którego siedziba mieści się w Zamku Kapituły Warmińskiej.

Tagi: , ,