niedziela, Październik 20, 2019
Telewizor 4K – na co zwracać uwagę przy zakupie?
Oceń tekst

Telewizor 4K – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Telewizory przeszły bardzo długą drogę rozwoju i funkcjonalności. Do przeszłości odeszły już czasy, gdy telewizora używało się jedynie do oglądania telewizji. Obecnie urządzenia te są prawdziwymi domowymi centrami multimedialnej rozrywki. Dzięki nim oczywiście nadal można oglądać telewizje, ale ponad to umożliwiają oglądanie filmów w ogromnych rozdzielnościach zarówno przez internet, jak i z posiadanej domowej kopii, grać na konsolach, czy też serfować po internecie.

Jaki telewizor kupić?

Obecnie na półkach sklepowych królują telewizory wyposażone w ekrany o rozdzielczości 4K. Jest to rząd wyżej od znanej wszystkim wartości Full HD. Umożliwia ona wyświetlanie obrazu w najwyższej możliwej rozdzielczości, co zapewnia doskonały obraz.
Wybierając telewizor nie można jednak sugerować się jedynie rozdzielczością. Obecnie nowe technologie są na tyle zaawansowane, że warto jest nieco się rozeznać przed zakupem.

Na co zwracać uwagę przy zakupie telewizora 4K?

Do najważniejszych cech telewizora należy:

– rodzaj wyświetlacza – obecnie stosowane są dwie technologie: LCD i OLED. LCD to stara i znana wszystkim wersja, która cechuje się doskonałym stosunkiem jakości do ceny. Zapewnia przyzwoity kontrast, jakość kolorów i degradacje kolorów pod kątem patrzenia.
Znacznie bardziej zaawansowanym wyświetlaczem jest OLED. Doskonała czerń, nieskończony kontrast i idealne odwzorowanie kolorów. Minusem jest jednak cena która rzadko kiedy schodzi poniżej czterech zer.

– przekątna ekranu – wiele osób sugeruje się opinią, że im większy telewizor tym lepiej. Nie zawsze tak jednak jest. Przed wybraniem konkretnej przekątnej warto najpierw sprawdzić odległość w jakiej będziemy oglądać telewizje i na tej podstawie wybrać przekątną

-inteligenty TV – najpopularniejszym rozszerzeniem jest oczywiście smart tv, które znacznie pogłębia możliwości telewizora o oglądanie VOD, czy korzystanie z sieci. Warto jest jednak rozważyć zakup od producenta, którego system telewizora opiera na androidzie. Gwarantuje to dłuższy okres wspierania określonych aplikacji i znacznie łatwiejsze z nich korzystanie.