niedziela, Październik 20, 2019
Sprzedaż samochodu, a podatek dochodowy
Oceń tekst

Jak uniknąć podatku dochodowego przy sprzedaży samochodu?

Samochody zmieniamy, bardzo często dążymy do posiadania maszyn lepszych, szybszych i nowocześniejszych. Ponadto motoryzacja rozwija się bardzo szybko i zawsze każdy chce iść z duchem czasu. Sprzedaż samochodu, czasami niesie ze sobą obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

Osoba fizyczna sprzedaje samochód

Sprzedaż samochodu przez osobę fizyczną, przynosi dany dochód tej osobie. Jednak, zgodnie z przepisami, takiego podatku nie płaci właściciel, który sprzedał samochód po upływie 6 miesięcy posiadania, danego pojazdu.
Inaczej sprawa wygląda, gdy właściciel sprzeda auto przed upływem 6 miesięcy. Wtedy jest zobowiązany do zapłaty podatku. Rozliczenie następuje podczas corocznego rozliczenia i wtedy na odpowiedni druku PIT, właściciel musi uwzględnić kwotę sprzedaży auta. Dzieje się tak nawet w przypadku, gdy właściciel sprzedawanego samochodu, nic nie zarobił.

W przypadku gdy samochód sprzedaliśmy po upływie 6 miesięcy od zakupu, nie musimy rozliczać się z tej transakcji przed fiskusem.

Sprzedaż samochodu służbowego a podatek dochodowy

Inaczej ma się sprawa, gdy sprzedajemy samochód, który był zarejestrowany na naszą działalność gospodarczą. Samochód sprzedajemy razem z fakturą VAT i na podstawie tej faktury, rozliczamy podatek dochodowy za dany miesiąc.
Inaczej wygląda sytuacja gdy wycofujemy samochód na swoje potrzeby prywatne. Firmowy samochód, który staje się samochodem prywatnym właściciela firmy nie powoduje zapłaty podatku.

Zaniżanie wartości pojazdu

Czasami zdarza się, że osoby: sprzedająca i kupująca, zaniżają wartość samochodu. Zbyt mała wartość pojazdu jest w Urzędzie Skarbowych od razu zauważana, ponieważ są tam specjaliści, którzy sięgają po dane źródła informujące o wartości pojazdów z danych roczników.

Sprzedaż samochodu leasingowanego

Przez jakiś czas wiele kontrowersji budził fakt, czy ze sprzedaży samochodu, który był wcześniej leasingowany też płaci się podatek. Dzisiaj już wiadomo, że sprzedaż takiego samochodu po upływie pół roku nie powoduje obowiązku płacenia podatku dochodowego, inaczej jest z podatkiem VAT.

Reasumując zatem, gdy sprzedajemy samochód po upływie posiadania go przez 6 miesięcy, nie musimy rozliczać się z fiskusem, jeśli chodzi o podatek dochodowy. Natomiast gdy samochód sprzedajemy przed ukończeniem 6 miesięcy posiadania danego pojazdu, podatek rozliczyć musimy. Czasami zdarza się sytuacja, że samochód wygraliśmy i chcemy go od razu sprzedać, w tak jasnej sytuacji wiadomo jest, że sprzedaż tegoż pojazdu będzie generowała nasz dochód. Zatem w takim przypadku albo poczekamy pół roku albo zapłacimy podatek ze sprzedaży.

Tagi: