sobota, Wrzesień 21, 2019
Podlaskie – perła północno-wschodniej Polski
Oceń tekst

Województwo podlaskie – to musisz wiedzieć

Województwo podlaskie położone jest w północno-wschodniej części Polski, jego stolicą jest Białystok. Przez jego środek przepływa Narew, leży w geograficznym środku Europy. Województwo posiada fragmenty nieskażonego środowiska pierwotnej Puszczy Białowieskiej oraz unikatowe bagna w dolinie Biebrzy i rozlewiskami Narwi. W Puszczy możemy spotkać ginący gatunek fauny europejskiej, którym jest żubr.
Region podlaski należy do jednego z najmniej dotkniętych ludzką działalnością województw polskich. Zawdzięcza to po części chłodniejszemu klimatowi ( tu znajdują się Suwałki – polski biegun zimna).

Historia podlasia

Podlaskie ma historię różnorodności, wiele różnych kultur i ras zamieszkujących ten region w ciągu wieków, w tym Litwinów, Ukraińców i Rosjan. W wyniku tej różnorodności istnieje bardzo dużo budowli sakralnych, które można zobaczyć w różnych miastach regionu, takich jak dziś XVII wiecznej synagogi w Tykocinie i najstarszy, istniejący w Polsce meczet, który znajduje się w Kruszynianach.

Białystok – stolica województwa podlaskiego

Białystok jest największym ośrodkiem kulturalnym w północno-wschodniej Polsce. Działa tu największe w województwie Muzeum Podlaskie. Jednym z najciekawszych zabytków miasta jest Pałac Branickich, świetnie zachowana rezydencja magnacka epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej i cenny zabytek architektury późnobarokowej.

Stolica Podlasia to wielkie centrum kulturalne regionu, to tu odbywają się liczne imprezy lokalne i międzynarodowe, np. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich czy Dni Miasta Białegostoku. Imprezy mniejszości narodowych, np. Ogólnopolski festiwal „Piosenka Białoruska” i Dni Kultury Rosyjskiej.

Turyści lubiący poznawać oryginalne miejsca pełne wielokulturowych zwyczajów, zapraszani są do odwiedzenia województwa podlaskiego.

 

Tagi: ,