sobota, Wrzesień 21, 2019
Podkarpackie – co warto zobaczyć
5 (100%) 1 vote

Województwo podkarpackie – najważniejsze informacje

Województwo podkarpackie zostało tak nazwane ze względu na  lokalizacja w pobliżu Karpat.  Region leży w południowo-wschodniej części Polski i graniczy ze Słowacją i Ukrainą, jest najdalej wysuniętym (na południe) województwem Polski. Region powstał przez scalenie ziem dawnego województwa rzeszowskiego sprzed 1975r.(woj. przemyskiego i rzeszowskiego, oraz z części krośnieńskiego, tarnowskiego i tarnobrzeskiego).

Stolicą regionu był wcześniej Lwów, ale to miasto stało się częścią Związku Radzieckiego w 1945 roku, a więc tytuł stolicy został przeniesiony do Rzeszowa, gdzie dziś można zobaczyć wiele znakomitych przykładów wspaniałej architektury datowanej na XVI wiek.

Podkarpackie historyczne miasta z zabytkami

Województwo podkarpackie to piękne pejzaże i ciekawe historyczne miasta z licznymi zabytkami.  Doskonałe warunki do rekreacji tj. stoki narciarskie, szlaki turystyczne to tylko część atrakcji, którym oddać się może każdy turysta. Baza noclegowa zlokalizowana w przepięknej scenerii rzeki Wisłok gwarantuje doskonałe warunki do wypoczynku jak i biznesu oraz turystyki. W Bóbrce koło Krosna jest kolebka przemysłu naftowego na świecie.

W Łańcucie można spotkać spektakularna rezydencję magnacką, zbudowaną pod koniec XVI wieku. Wokół zamku znajduje się park (z XVII w.) o charakterze angielskiego parku krajobrazowego. Park dzieli się na wewnętrzny i zewnętrzny, w ich skład wchodzą Ogród Włoski, Ogród Różany oraz Ogród Bylinowy.

Województwo podkarpackie oferuje studentom swoje uczelnie, do których należy największa uczelnia techniczna południowo – wschodniej Polski, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza.

Bieszczady – perła podkarpacia

Za perłę podkarpackiej turystyki uchodzą Bieszczady, będące europejską oazą zdziczałej przyrody, kryjące materialne pozostałości niemal pół tysiąca lat bytności Bojków, Polaków i Żydów. Wiele do „zaoferowania” ma również Beskid Niski. Północna część województwa – Kotlina Sandomierska i przylegające do niej Roztocze, obfituje w bogactwo znaczących zabytków kultury.

Dla osób lubiących wypoczynek aktywny, województwo podkarpackie ma wiele do zaoferowania. Mając na uwadze duże zróżnicowanie walorów przyrodniczych stworzono tutaj interesującą i dostosowaną do każdego stopnia zaawansowania bazę rekreacyjno-turystyczną. W Podkarpackiem można uprawiać wszystkie podstawowe formy turystyki aktywnej przy pomocy dobrze przygotowanej kadry instruktorskiej  oraz infrastruktury.

 

Tagi: , ,