sobota, Wrzesień 21, 2019
Kredyty gotówkowe – czym są i czy warto z nich korzystać
Oceń tekst

Czym są kredyty gotówkowe?

Chyba każdemu z nas zdarzyła się sytuacja, w której potrzebowaliśmy natychmiast gotówki. Dlatego też gdy nie możemy liczyć na przyjaciół i rodzinę warto przeanalizować ofertę banków pod względem ofert kredytów gotówkowych. Oferta kredytowa jest naprawdę bogatą. Wszystko dlatego iż na polskim rynku działa kilkadziesiąt banków, które to są w stanie udzielić wsparcia potrzebującym. Oczywiście, by móc wybrać najlepszy kredyt trzeba porównywać oferty, by nie tylko była możliwość sfinansowania bieżących potrzeb, ale również i by dawały możliwość bezpiecznej ich spłaty. Oczywiście jak kredyty gotówkowe to przeznaczenie gotówki na dowolnie wybrany cel konsumencki.

Różnią się one więc od pozostałych produktów kredytowych, jakie oferowane są przez banki. Nie należy tutaj zapominać także o wysokości ich oprocentowania. Jak nie trudno domyślić się kredyty gotówkowe będą znacznie wyżej oprocentowanymi aniżeli ma to miejsce chociażby w przypadku kredytów na zakup towarów i usług. Różnice w ich oprocentowaniu mogą wynosić nawet kilkanaście procent. Wszystko dlatego iż pieniądze z kredytu gotówkowego otrzymujemy „do ręki” jak również na wskazany w umowie kredytowej rachunek bankowy.

Otrzymując środki z kredytu gotówkowego z pewnością zauważymy po jego otrzymaniu iż jest on trochę niższym niż wnioskowana przez nas kwota. Część pieniędzy pobiera bank jako prowizję, stąd mniejsza kwota. Zaciągając kredyt gotówkowy pamiętać należy także o tym iż powinien być on zaciągany w ostateczności przez wyżej wspomniane jego znaczne oprocentowanie. Niekiedy wybór innego kredytu bankowego jest znacznie lepszym rozwiązaniem.

Kredyt z banku czy z poza niego?

Obecnie oferta wszelkiego rodzaju kredytów jest bardzo bogata. Do dyspozycji każdego klienta są dostępne zarówno kredyty gotówkowe, konsolidacyjne jak również hipoteczne. Jednak jak nie trudno zauważyć bank straciły już monopol na udzielanie wsparcia swoim i klientom jak również osobom, którzy posiadają konto bankowe w innym.

Dziś na rynku usług finansowych istniej bardzo dużą konkurencja i to zarówno pomiędzy samymi bankami, jak również pomiędzy bankami a instytucjami, których nie obowiązują przepisy prawa bankowego. Mowa tutaj zarówno o zdobywających coraz większą popularność Społecznych Kasach Oszczędnościowo- kredytowych jak również instytucjach „lichwiarskich”, których w ostatnich latach powstaje coraz więcej. Dlatego też podjęcie ostatecznej decyzji o staraniu się o kredyt z pewnością sprawia nie małe problemy. Jest jednak kilka zasad, którymi powinno kierować się przy noszeniu się z zamiarem pożyczenia pieniędzy od kogoś innego niż rodzina. Pierwszą zasadą i chyba najważniejszą są warunki na jakich udzielane jest wsparcie.

Banki chętnie nam go udzielą, pod warunkiem jednak iż posiadamy odpowiednie zabezpieczenia, bez których chociażby w przypadku kredytów hipotecznych nie sposób się obejść. Z reguły każda instytucja udzielająca tych właśnie będzie żądać zabezpieczeń, niekiedy znacznie przewyższających wartość zakupu nieruchomości. Różnice będą jednak występować w pozostałych warunkach udzielania wsparcia takich jak oprocentowanie, możliwość karencji w spłacie zadłużenia, z których to bank z pewnością wyjdzie zwycięsko, gdyż tą możliwość będzie dawał klientowi biorącemu kredyt. Pozostałe instytucje, w niektórych przypadkach wyłączając SKOK-i nie będą dawały takich możliwości i to w każdym rodzaju kredytu, nie tylko hipotecznego.

Tagi:

0 Komentarze

Dodaj komentarz