niedziela, Październik 20, 2019
Jak zarejestrować samochód z zagranicy?
Oceń tekst

Rejestracja samochodu z zagranicy – co musisz wiedzieć?

Sprowadzając samochód z zagranicy, musimy go zarejestrować w naszym kraju. Dopiero po wypełnieniu wszystkich potrzebnych formalności nasza krajowa motoryzacja powiększy się o nasz osobisty pojazd. Jakie zatem musimy wykonać czynności by zakupiony za granicą pojazd, mógł śmigać po naszych polskich drogach?

Samochód z zagranicy – UMOWA

Kupując za granica samochód, musimy zadbać o prawidłowe sporządzenie
umowy kupna – sprzedaży danego pojazdu. Najlepiej jest zabrać taką umowę razem ze sobą w podróż po samochód. Jeszcze najlepiej będzie, gdy zabierzemy gotowy, dwujęzyczny formularz umowy. Pamiętaj, że umowa powinna zawierać:
– specjalny numer VIN pojazdu,
-numer karty samochodu,
-numer ostatniego dowodu rejestracyjnego,
– cenę pojazdu, jego rok produkcji, dokładny model i pojemność silnika.

Akcyza przy zakupie samochodu za granicą

Po zakupie samochodu i przetransportowaniu go do Polski, musimy za dany samochód opłacić akcyzę. Akcyzę opłaca się w odpowiednim urzędzie celnym i po jej opłaceniu można rozpocząć czynności związane z rejestracją pojazdu.

DOKUMENTY POTRZEBNE DO ZAPŁATY AKCYZY

W celu uiszczenia opłaty do urzędu celnego musimy złożyć następujące dokumenty:
– umowę kupna,
– dowód rejestracyjny,
– kartę pojazdu.

Wysokość akcyzy to około 3,1 % wartości pojazdu dla pojemności silnika do 2.000 cm 3 i 18,6 % dla auto o pojemności silnika powyżej 2000 cm 3.

CO POTEM?

Po opłaceniu akcyzy musimy przetłumaczyć u tłumacza wszystkie dokumenty zakupionego samochodu, potem udajemy się do Wydziału Komunikacji.
W w.w. wydziale rejestrujemy nasz samochód, w tym celu w określonym okienku składamy komplet dokumentów.

Rejestracja samochodu z zagranicy – POTRZEBNE DOKUMENTY:

– wniosek rejestracji pojazdu,
– dowód własności pojazdu,
– dowód rejestracyjny pojazdu,
– tablice rejestracyjne auta,
– dowód odprawy przywozowej pojazdu,
– dokument potwierdzający opłatę akcyzy,
– zaświadczenie o pozytywnym badaniu technicznym pojazdu,
– wszelkie tłumaczenia potrzebnych dokumentów.

Następnie opłacamy pozwolenie czasowe na użytkowanie naszego pojazdu i czekamy na stałe dokumenty. Otrzymujemy również czasowe tablice. Następnie sprowadzone i wstępnie zarejestrowane auto musimy ubezpieczyć. Jeżeli już ubezpieczymy dane auto udajemy się z nim na przegląd techniczny do stacji diagnostycznej.

Tymczasowe tablice wydawane są na okres około 30 dni i w ciągu tego czasu musimy otrzymać już stały dowód sprowadzonego samochodu oraz stałe tablice. Przedtem jeszcze musimy uregulować wszelkie opłaty rejestracyjne, wynosi to niecałe 300 zł.
Pozostaje jeszcze kwestia podatku, jednak jeżeli samochód kupiliśmy dla siebie jako osoba fizyczna, nie mamy obowiązku odprowadzania żadnego podatku.

Tagi: ,