sobota, Wrzesień 21, 2019
Jak założyć własną kwiaciarnie? Część II
Oceń tekst

W pierwszym artykule „Jak założyć własną kwiaciarnie” pisaliśmy na temat metrażu, miejsca oraz powodów biznesowych, które miały by przekonać Was do założenia własnej kwiaciarni. Dziś postaramy się trochę rozszerzyć ten temat i dodać do niego kilka dodatkowych pomysłów.

Jak zaaranżować wnętrze kwiaciarni?

Kiedy urządzamy kwiaciarnię musimy pamiętać o tym, że to kwiaty grają w niej pierwsze skrzypce. Nie możemy więc postawić na ściany w intensywnych, wielokolorowych barwach, ponieważ mogłyby je w pewnym sensie przyćmić i nie pozwoliłyby się im wyróżnić. O wiele lepiej jest zdecydować się na pastele czy nawet marmurkowe szarości.
Do tego należy dobrać odpowiednie umeblowanie. Muszą to być meble nie tylko estetyczne, ale też odporne na działanie wilgoci. Musimy pamiętać o tym, że w kwiaciarni jest dosyć duża wilgotność. Z tego powodu bardzo ważna jest dobra wentylacja tego miejsca. Z uwagi na dobry stan kwiatów i utrzymanie ich jak najdłużej świeżości ważna jest utrzymanie niezbyt wysokiej temperatury.
Pamiętajmy o tym, że to właśnie kwiaty zajmują tu pierwszoplanową rolę. Warto jest mieć co dzień przygotowanych kilka nowych kompozycji. Cześć z nich warto postawić w witrynie. Po pierwsze pozwala to nam pochwalić się swoimi umiejętnościami, niejako zareklamować naszą kwiaciarnię. Po drugie jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które przychodzą i chcą dostać ładny bukiet od ręki. Mogą wtedy wybrać coś z gotowych wzorów.

Gdzie zaopatrywać się w kwiaty?

Osoby, które od dłuższego czasu prowadzą kwiaciarnie mogą szczerze przyznać, że mimo tego, że rynek florystyczny znacznie ewoluował to jedna rzecz pozostała praktycznie niezmienna. Dotyczy ona zaopatrzenia, a dokładnie giełd kwiatowych. Mimo, że niektóre kwiaty możemy kupować w specjalnych hurtowniach kwiatów, to jednak większość właścicieli kwiaciarni przedkłada nad nie tradycyjne giełdy, uważając że na tych drugich jest większy wybór, a kwiaty lepiej się prezentują i są świeższe.
Giełdy takie funkcjonują przy większości polskich dużych miast. Część właścicieli kwiaciarni zaopatruje się także na giełdach zagranicznych, kupując kwiaty przykładowo Niemczech lub w Holandii.
Wybierając się na giełdę należy pamiętać o kilu zasadach. Po pierwsze najlepiej jest się na nią udać odpowiednio wcześnie. W bardzo wczesnych godzinach rannych jest większy wybór i mamy pewność, że kupimy świeższe kwiaty. Należy stawiać na kwiaty, które jeszcze zbytnio nie rozkwitły, mogą być nawet w pąkach. W przypadku każdej paczki należy też sprawdzić jaki jest stan kwiatów czy nie są one połamane, przywiędnięte, czy nie posiadają plam na liściach.

Kursy florystyczne – pomysł na rozwój umiejętności i świeżość w kwiaciarni

Wydaje się, że aby pracować w kwiaciarni nie potrzeba nadzwyczajnych umiejętności, a już na pewno nie kursów czy kwalifikacji, bowiem wystarczy tylko sprzedać kwiaty czy dekoracje jakie się tam znajdują i ot całe zadanie. Otóż nic bardziej mylnego – obecnie, szanujące się i klienta kwiaciarnie stawiają właśnie na specjalistów w swoim fachu.  Co to oznacza? Oznacza to nic innego jak fakt, że osoba pracująca w kwiaciarni po prostu musi się do tego nadawać pod kątem chęci, charakteru, osobowości, musi potrafić rozmawiać z ludźmi, doradzić im, znaleźć sposób na spełnienie ich potrzeb, lubić to, co robi i przede wszystkim posiadać kurs florystyczny. Kwiaciarnie często wysyłają pracowników na takie kursy, nierzadko nawet doszkalające po to, aby wprowadzić zupełnie nowe usługi w kwiaciarni bądź sprawić, że pracownicy będą w stanie wykonywać wiązanki, jakich wcześniej nie potrafili. To bardzo ważne, aby w ten sposób przyciągnąć klienta. W przeciwnym wypadku sukces kwiaciarni będzie stał pod znakiem zapytania, a przecież chodzi o to by się rozwijać.

Tagi: , ,

0 Komentarze

Dodaj komentarz