niedziela, Październik 20, 2019
Jak założyć własną kwiaciarnie? Część I
Oceń tekst

Dlaczego warto założyć własną kwiaciarnie?

Założenie kwiaciarni to dobry pomysł na całkiem niezły, dochodowy biznes. Co więcej nie biznes ten nie wymaga posiadania jakiegoś bardzo dużego kapitału czy olbrzymich kwalifikacji. Do prowadzenia kwiaciarni nie trzeba bowiem posiadać żadnego specjalistycznego wykształcenia. Niemniej jednak ukończenie dobrego kursu florystycznego oraz posiadania sporej wiedzy na temat kwiatów, ich hodowli i pielęgnacji jest jak najbardziej wskazane.
Dlaczego pomysł na tego typu biznes jest pomysłem trafionym? Moda na wręczanie kwiatów niezależnie od czasów zdaje się nie przemijać. Są takie dni w roku, kiedy możemy w zasadzie liczyć na stały, bardzo wysoki dochód (Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Nauczyciela). Nie mówiąc już o innych mniejszych i większych okazjach, na które również zaopatrujemy się w kwiaty (imieniny, śluby czy nawet pogrzeby).
Musimy jednak pamiętać, że oczekiwania klientów znacznie wzrosły i nie zadowolą się pierwszą lepszą naprędce stworzoną wiązanka. Z tego powodu zarówno dobrej jakości, efektowne kwiaty, wszelkie niezbędne elementy do ich układania i ozdabiania jak i wspomniany wcześniej kurs florystyczny będą jak najbardziej na miejscu.

Najlepsza lokalizacja dla kwiaciarni

Kwiaciarnia to całkiem niezły pomysł na biznes. Biznes, który z pewnością wypali. Ludzie kupowali, kupują i wszystko wskazuje na to, że będą kupowali kwiaty. Warunkiem powodzenia tego biznesu jest jednak w dużej mierze dobra lokalizacja. To nasz asortyment, umiejętności, lokalizacja i reklama są bowiem głównymi czynnikami, które warunkują o powodzeniu naszego biznesu.
Jakie miejsce jest zaś najlepsze na otwarcie własnej kwiaciarni? Takie, w których zazwyczaj mamy potrzebę aby kupić kwiaty. Okolice kościołów, cmentarzy, urzędu stanu cywilnego. Zawsze sprawdza się także lokal położony w centrum miasta. Jeśli zależy nam na nieco niższej opłacie za lokal przy jednoczesnym pozyskaniu dosyć dużej ilości klientów powinniśmy postawić na niewielki punkt położony na targowisku. W tego typu miejscach znajdziemy bowiem zawsze rynek zbytu. Powodzeniem cieszą się również centra handlowe. Klienci przyzwyczaili się, że w dużych centrach można załatwić niemal wszystko. Dlaczego więc nie można byłoby kupić tam bukietu kwiatów.

Jaki metraż powinna mieć dobra kwiaciarnia?

Kwiaciarnia to całkiem dobry dochodowy biznes. Pod warunkiem oczywiście, że podejdziemy do tego przedsięwzięcia z głową. Jak w przypadku każdego biznesu tak i tutaj najważniejsze jest pozyskanie klientów. W dużej mierze warunkiem powodzenia tego biznesu jest więc jego odpowiednia lokalizacja.
Od tego jakiem kapitałem dysponujemy oraz jakie nadzieje wiążemy tym biznesem zależy to czy zamierzamy dany lokal kupić czy też jedynie go wynająć. Przy odrobinie szczęścia może nam się przykładowo uda wynająć lokal po byłej kwiaciarni. Jednak nawet inny punkt usługowy nie będzie wymagał zbyt dużego remontu. Kwiaty najlepiej będą się prezentowały na tle jasnych białych lub pastelowych barw.
Mamy w zasadzie dwie opcje. Możemy się zdecydować na niewielką budkę na targowisku w graniach 10-15m². Wówczas nasza kompozycja będzie w dużej mierze wystawiana przed kwiaciarnią, a w środku będziemy jedynie przygotowywać wiązanki i rozliczać się. Możemy również zdecydować się na większy lokal o powierzchni 40m² i większej z wydzielonym sklepem i zapleczem. Wówczas możemy zająć się dodatkowo handlem roślinami doniczkowymi, kwiatami sztucznymi, wazonikami, pamiątkami i kartkami okolicznościowymi.

Tagi: ,

0 Komentarze

Dodaj komentarz