niedziela, Październik 20, 2019
Jak nauczyć się jeździć na rolkach?
Oceń tekst

Jak nauczyć się jeździć na rolkach?

Jazda na rolkach to ciekawa forma aktywności fizycznej, jak i fajna zabawa dla małych i dużych. Nim jednak zacznie się jeździć na rolkach warto jednak poznać kilka technicznych wskazówek, wybrać też odpowiednie rolki i ochraniacze.

Wydaje się, że nauka jazdy na rolkach zajmuje sporo czasu. Znając jednak podstawowe techniki tego sportu, każdy szybko zrobi postępy. Po opanowaniu tych podstaw o wiele szybciej przychodzi również nauka nowych elementów. Poprawia się również znacznie płynność i szybkość jazdy.

Jazda na rolkach – wskazówki, jak się nauczyć na nich jeździć

Po pierwsze, należy dokonać zakupu wygodnych i dopasowanych rolek, nim zacznie się naukę tego sportu. Osobom rozpoczynającym przygodę z jazdą na rolkach poleca się rolki rekreacyjne.

Kolejnym krokiem będzie nauka utrzymania tzw. jodełki, czyli nauka pozycji i utrzymania równowagi. Krótko mówiąc, można określić to jako nauka stania. Należy zwrócić uwagę na to, aby:
– pośladki były wypięte do tyłu,
– tułów powinien być nieco pochylony do przodu,
– barki, stopy i kolana muszą znaleźć się w jednej linii.
To podstawowa pozycja, którą powinno się przyjmować podczas jazdy na rolkach.

Teraz czas na naukę jazdy do przodu. W trakcie jazdy warto pamiętać, aby odpychać się na boki. Nigdy do tyłu. Chcąc zachować płynność, należy się starać jechać jak najdłużej na jednej nodze. Podczas odpychania, ruch powinien zacząć się spod kursanta do osiągnięcia jakichś 30 stopni. W trakcie jazdy, przyjęta pozycja powinna charakteryzować się ugiętymi kolanami i tułowiem lekko pochylonym do przodu.

Przeszkody – pierwsza trudność podczas nauki sortu, jazdy na rolkach. Za przeszkody uznaje się ubytki w drodze, krawężniki, tory tramwajowe i wiele innych. Jak bezpiecznie i bez utraty prędkości ominąć tego typu problem na drodze? Najpierw nogi powinny być ustawione równolegle do siebie. Następnie jedną nogę należy wysunąć do przodu, jednocześnie przenosząc ciężar no nogę pozostającą w tyle. Jednocześnie kolana należy ugiąć mocniej niż do tej pory. Warto zapamiętać, że im przysiad będzie większy – tym większa będzie amortyzacja.

Pozostaje jeszcze nauka hamowania i bezpiecznego upadania na rolkach, które są nieco bardziej skomplikowane. Dobrym rozwiązaniem dla osoby rozpoczynającej naukę jazdy na rolkach jest wykupienie kilku pierwszych lekcji w szkółce sportowej. Kolejnym rozwiązaniem jest nauka pod okiem osoby, która sama już bardzo dobrze jeździ.

Tagi: ,