niedziela, Październik 20, 2019
Co zwiedzić na Dolnym Śląsku?
Oceń tekst

Województwo dolnośląskie – atrakcje turystyczne

Województwo dolnośląskie jest jednym z najbogatszych województw w Polsce. Jego położenie mieści się w południowo zachodniej części kraju. Stolicą województwa jest Wrocław, który leży na brzegu Odry, przebiega wzdłuż granicy między Polską a Niemcami.

Region dolnośląski graniczy z Niemcami oraz Czechami oraz sąsiaduje z województwami: lubuskim, wielkopolski oraz opolskim. Obecna granica województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego jest historyczną granicą pomiędzy Śląskiem i Wielkopolską, ukształtowaną w średniowieczu, która do 1939 r. stanowiła granicę między Niemcami a Polską. Granicę południową w Sudetach ukształtowano ostatecznie w XIX w.

Dolny Śląsk – UNESCO, Góry Stołowe i Sowie

Województwo dolnośląskie posiada wiele turystycznie atrakcyjnych miejsc jak choćby Góry Stołowe, Góry Sowie czy Karkonosze wchodzące w skład Sudet i wtopione w ten krajobraz pensjonaty. Miłośnicy historii znajdą wiele zamków i ruin, a część z nich proponuje pokoje gościnne dla zwiedzających. Kluczowe miasta tego województwa to Legnica, Wrocław i Jelenia Góra. Perłą wśród dolnośląskich zabytków są, wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze.

Województwo dolnośląskie – bogactwo wód mineralnych

Dolny Śląsk znany jest także ze swoich wód mineralnych. Wody znane były już od średniowiecza i przyciągały już w XVIII i XIX wieku licznych kuracjuszy z całej Europy. Wody zdrojowe wspomagają leczenie wielu dolegliwości, takich jak reumatyzm, nerwobóle, choroby serca, skóry, układu krążenia, choroby układu trawiennego i inne. Ośrodki uzdrowiskowe na Dolnym Śląsku to: Zespół Uzdrowisk Kłodzkich (Kudowa Zdrój, Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój), Lądek Zdrój, Cieplice Zdrój, Świeradów i Czerniawa Zdrój.

Tagi: ,