niedziela, Październik 20, 2019
Co warto zwiedzić w Krakowie?
Oceń tekst

Co zobaczyć w Krakowie?

Najczęściej odwiedzanym miastem w Polsce jest Kraków. To drugie pod względem liczby mieszkańców największe miasto w kraju. Jego położenie mieści się w południowej Polsce, jest siedzibą województwa małopolskiego. Miasto leży nad rzeką Wisłą, a położenie Krakowa sprawie, że jest on bazą dla wycieczek w polskie góry. Kraków jest również jednym z najstarszych miast w Polsce. Obszar zabytkowego Starego Miasta oraz Kazimierza wpisano (w 1978 r.) na pierwszą listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, natomiast w roku 2000 miasto otrzymało tytuł Europejskiej stolicy Kultury.

Kraków – historia miasta

Średniowieczna historia miasta jest widoczna w architekturze budynków. Do pereł Krakowa można zaliczyć min. Zamek Królewski na Wawelu, który jest renesansową rezydencją, miejscem koronacji i panowania królów polskich oraz ich wiecznego spoczynku. Dodatkowo turyści mogą zwiedzić Smoczą Jamę, w której podobno mieszkał smok wawelski. Rynek Główny wraz z Sukiennicami zaliczony jest do jednych z trzech największych rynków Europy. Bazylika Mariacka jest jednym z najpiękniejszych obiektów w Polsce, codzienny hejnał mariacki, który grany jest z wieży, jest muzycznym symbolem Krakowa. Ponad to pięknym miejscem na spacery jest park miejski otaczający Stare Miasto – Planty Krakowskie, które powstały w miejscu fortyfikacji otaczających miasto.

Rozrywki dla turystów

Dla turystów pragnących trochę rozrywki oferowane są obiekty sportowe, parki wodne, ścieżki rowerowe, park wspinaczkowy czy korty tenisowe. Zabawy w Krakowie trwają do białego rana w klubach i pubach można spotkać głośną zabawę studentów.

W Krakowie odbywa się wiele festiwali, do najważniejszych zaliczają się: Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties (coroczny festiwal, jedne z największych w Europie), Festiwal Muzyki Tradycyjnej ROZSTAJE, Festiwal Kultury Żydowskiej (najważniejszy i największy festiwal coroczny odbywający się w Krakowie, w czasie którego można wysłuchać żydowskiej muzyki ludowej, czy opowieści Żydów o ich kulturze). Każdego roku wzrasta liczba gości Festiwalu.

Prawdziwą ostoją życia kulturalnego są teatry, do najbardziej znanych należą Miejski Teatr im. Juliusza Słowackiego, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzewskiej oraz Krakowski Teatr Scena STU. Liczne muzea, galerie i kina zapraszają turystów do zwiedzania, a po ekscytującym, pełnym wrażeń dniu goście udają się na spoczynek do jednego z wcześniej wybranych hoteli.

Tagi: ,